Ödeme Dünyası

E-ticaret Giderlerinizi Düşürmenin 5 Yöntemi

gider

E-ticaret mağazanızı yönetirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir giderler. Para giriş çıkışlarını kontrol etmek, hesaplamaları yakından takip etmek ve planları doğru şekilde yürüterek işletmenizi büyütmeniz için bu yazı da 5 adet önemli yöntemi paylaşacağız.

Otomatiğe Yönelmek

Geleneksel e-ticaret kurumlarında manuel olarak yapılan çok sayıda görev vardır ve değerli zamanızı, kaynaklarınızı tüketir. Sipariş işlemeden envanterin yönetimine kadar, manuele olan bağımlılık giderleri önemli ölçüde arttırabilir. Üstelik insan hataları, verimsizlik ve sürekli denetim/ kontrol ihtiyacı sebebi ile durum daha da kötüleşerek ölçeklenebilirliği ve karlılığı engelleyecetir.

Çözümü ise otomasyon araçlarına yönelmektedir. İşletmeler; sipariş işleme, envanter yönetimi ve müşteri hizmetleri gibi operasyonların çeşitli yönlerinde otomatik süreçleri uygulayarak ve de hataların önlenmesine ve maliyetli hatalara yol açabilecek insan gözetiminin azalmasına yardımcı olarak iş akışlarını düzenleyebilir ve verimliliği arttırabilir.

Ödeme sürecini otomatikleştirerek, zaman ve kaynak tüketimini minimuma indirebilecek; kullanım kolaylığı, sağladığı avantajlar ve çeşitlilik ile de müşteri memnuniyeti sağlayarak işlerinize yardımcı olabilecek POS Entegratör ve kargo süreçlerini otomatikleştirip güvenle ve hatasızca kargolamanızı sağlayavağınız Shopify Kargo Entegratör ile otomasyona olan yatırımlarınıza başlayabilirsiniz.

POS Entegrator En Iyi WordPress Sanal POS Eklentisi
E-ticaret Giderlerinizi Düşürmenin 5 Yöntemi

İadeleri Minimalize Etmek

Memnuniyetsizlik, yanlış boyutlandırma veya hasarlı ürünler alma nedeni ile ürünleri iade eden müşteriler; iş operasyonlarının düzgün akışını bozabilmektedirler. İade işlemleri; insan gücü, depolama alanı ve bazen yeniden stoklama ücretleri gibi görünmez ek masrafları meydana getirmektedir. Bunların tümü giderlerin artmasında büyük etkenler olarak dönerler.

İşletmeler, ayrıntılı ürün açıklamaları, doğru boyutlandırma kılavuzları ve yüksek kaliteli görseller sağlamak gibi iadeleri azaltmaya yönelik straatejiler uygulamaları ve müşteri memnuniyetini garanti edecek ürünleri almaya yönelmelidir. Ek olarak, ürünlerin genel kalitesinin her daim kontrol edilmesi ve müşteri hizmetlerine ağırlık verilmesi de müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik yapılabileceklerdendir. Ayrıca, tıpkı otomasyona yönlenmenin ek masraflardan kurtarması gibi ayrıca müşteri memnuniyeti garanti eden yapılarından ve bu yönde sürekli güncelleniyor olmalarından dolayı, dolaylı yoldan bu yönde de masrafları azaltma da etkili olabilir.

Kargolama Masraflarını Düşürmek

Nakliye maliyetleri, özellikle hacimli veya ağır ürünlerle uğraşan işletmeler için kargolama masrafında büyük bir yük olabilmektedir. Yüksek nakliye masrafları kar marjlarını olumsuz etkiliyor ve pazarda rekabetçi kalmayı zorlaştırıyor. Buna ek olarak, dalgalanan yakıt fiyatşarı ve taşıma ücretleri duruma daha karmaşık hale getirerek işletmelerin kalitesinden ödün vermeden bu maliyeti düşürme konusunda zorluklara sebep oluyor.

İşletmeler nakliye masraflarını düşürerek müşterilere daha cazip fiyatlar sunabilir ve satış hacmini potansiyel olarak arttırabilir. Ek olarak, verimli nakliye uygulamalarını, daha hızlı teslimat süreleri sağlayarak ve fahiş nakliye ücretleri nedeniyle sepetlerin terk edilme olasılığını en aza indirerek satış oranını da arttırmayı sağlıyor. Ayrıca kolaylaştırılmış nakliye süreçleri lojistik üzerindeki yükü azaltarak genel operasyonel verimliliği arttırır.

Kargo Entegrator WordPress Eklenti Banner Tasarimlari
E-ticaret Giderlerinizi Düşürmenin 5 Yöntemi

Ürünleri ve Fiyatlandırmaları Akıllıca Yönetmek

Ürünlerinizin özellikleri, çevrimiçi mağazanız için tasarruf sağlayabilecek güçlü bir temel görevi görür. Örneğin proaktif fiyat yönetimi stratejilerini uygulamak işletmeniz için oldukça faydalı olabilir. Bu bağlamda bir fiyat otomasyon aracının kullanılması önem kazanmaktadır.

Ürünlerin üretim maliyeti bütçeyi zorlayabilir ve elde kalması durumunda stoklama ücreti gibi problemlere neden olabilir. Akıllıca bir hedef kitle analizi, satış analizi ve rakip analizi gibi çeşitli araştırmalarla iş planının doğru yapılması gerekmektedir. En çok satılan ve getirilere en büyük katkısı olan ürünler hangileridir? En az katkısı olan ürünler hangileridir? Üretmesi/alması en masraflı ürünler nelerdir? vb.

SEO’nun Gider Tablosunda Önemini Anlamak

E ticaret Giderlerinizi Dusurmenin 5 Yontemi 2
E-ticaret Giderlerinizi Düşürmenin 5 Yöntemi

Modern tüketiciler, çoğu pazarlamacının alışık olduğundan çok daha farklı bir alışveriş tarzına sahipler. Bir çok müşteri bir ürünü veya hizmeti google’da arar veya Facebook, Instagram veya Pinterest’te aramaktadır. Ayrıca bu hizmet veya ürün hakkında karşılarına çıkacak yorum ve incelemelerden kolayca etkilenmektedirler.Bu sebeple iyi bir SEO, sosyal medya pazarlaması ve çok yönlü dijital varlık olamk çok önemli bir hale geldi.

Elbette çoğu şirket bütçelerinin önemli bir kısmını yeni müşteriler kazanmak için harcıyor ancak web sitenizi, içeriğinizi optimize etmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek, mevcut pazarlama stratejilerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Reklamlarınızın veya pazarlama kampanyalarınızın ne kadar iyi veya iyi düşünülmüş olduğu önemli değildir; Bir ziyaretçi e-Ticaret mağazanıza gider ve aradığını bulamazsa veya satın alma işlemi yapmak için sitede gezinmeyi zor bulursa müşteri kaybedersiniz.

Dijital Pazarlama ve SEO hizmeti sağlayan uzmanlarla görüşmek, sizi acemi hatalarından ve fazla vakit ve kaynak harcamaktan kurtaracaktır.

Ödeme işlemlerinde Sanal POS hizmetinin yüksek komisyon oranları, giderler açısından artışlara sebep olabilmektedir. Komisyon oranlarını düşürmek için izlenmesi gereken adımları ele aldığımız yazımızı inceleyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir